Gdakanie profesora

Obawiam się, że nie uniknę komentarza o zmianie, jaką przechodzi Przekrój. Z zadowoleniem przyjęłam Kurkiewicza i nagły skręt w lewą stronę, bo przez chwilę miałam nadzieję, że wreszcie pojawiło się pismo dla mnie. Niestety, z numeru na numer uświadamiałam sobie, że sami Dryjańska z Sergiem nie zrobią tygodnika czytalnym: dział kulturalny kulał publikując tak kuriozalne recenzje jak ta o porównaniu Batmana do Chrystusa, felietony Piątka były przeraźliwe, a przez całość przebijał smutek niedopłaconych dziennikarzy i brak spójnego pomysłu. Wisienką na torcie były harce Karaś i Witkowskiej, sprowadzające czasopismo do poziomu Kwejka. Co miałoby sens, gdyby nie jednoczesny antycelebrytyzm autorek: zamiast pobratać się z prekariuszami, którzy ależ oczywiście, że czytają Kasię Tusk, pudla i tumbrle z fociakami celebrytów pretensjonalne doktorantki wyraźnie zakreśliły linię podziału między nimi a plebsem.

Przez bliskie mi internety przetoczyła się dyskusja, jakie lewicowe czasopismo powinno być – oraz, co jest nie tak z polską lewicą, że nie umie go stworzyć. Adam Ostolski postawił tezę, że gubi nas nadmierny krytycyzm, że brakuje nam kibicowskiej lojalności, jaką miewają czytelnicy z prawej strony – i pewnie coś w tym jest. Czyta się Wyborczą czy Politykę z braku laku, mając jednak świadomość, że nie są to lewicowe czasopisma – i jednocześnie krytykuje się Przekrój czy Krytykę Polityczną za każde niedociągnięcie, chociażby właśnie za oddalenie od tego, co ogląda/ czyta przeciętny odbiorca, bo prócz dyskusji tęgich głów musiałoby w takim medium znaleźć się miejsce na komentarz popkulturalny.

Moją tezą jest to, że miejsce na porządną publicystykę z udziałem lewicujących dziennikarzy jest, media jednak wolą – w dyktacie sprzedaży i klikalności – kłaść się pośrodku i raz dać Dunin, a raz Kukizowi. InżMru kiedyś wskazywał, że aby były strawne dla jak największej ilości ludzi, muszą być nijakie, takie, że w miarę wszyscy po to sięgną, choć stuprocentowo zadowolonych będzie niewielka ilość. Mam jednak wrażenie, że do tej nijakości, miałkości, prawdopośrodkizmu trzeba zacząć wkładać treść, która będzie zawierać jakieś silniej zarysowane stanowisko.

UKRYTA PRAWDA POŚRODKU

Weźmy dla przykładu Ukrytą Prawdę: dwie dziewczyny, będące w trzyletnim związku wymyślają, że jedna z nich musi dać się bzyknąć na imprezie, by mieć dziecko – adopcja nie wchodzi w grę, in vitro także. Wtem! jednej z nich spodobało sie z facetem, zaczyna się z nim spotykać, druga, pomimo, że była tą bardziej pragnącą dziecka, nakręca spiralę zazdrości. Bogna, lat 30, mówi między innymi „zarabiasz 1600 złotych brutto, i to dzięki mnie masz tę pracę, to ja nas utrzymuję, więc należy mi się odrobina szacunku”.
Fun fact: mają krzyżyk nad drzwami wejściowymi.
Kasia, lat 25, ta, która poszła z facetem – była z dziewczyną, bo nie trafila na dobrego faceta; została zgwałcona przez dwóch typów jak miała 16 lat. Ostatecznie jednak zachodzi w ciążę, ale w międzyczasie rozstaje się z Bogną i nie wie, jak sobie poradzi. „Ja cię naprawdę kocham” – klaruje Piotr, dawca nasienia. – „daj nam szansę, chcesz, żeby dziecko się wychowywało w rozbitej rodzinie?” (pewnie, niechby pił, niechby bił, byleby był). Magda, lat 32, przyjaciółka głównych bohaterek, mąci i jest zadowolona, że dziewczyny się rozstały, wręcz ostatecznie podrywa Bognę. Piotr, niekiedy zmieniający się w Michała, lat 27, cieszy się, że Kasia nie popełniła tego błędu, jakim jest aborcja, zaś w następnym odcinku kobieta, która dowiedziawszy się, że mąż ma romans z kobietą o dużym biuście decyduje się na operację piersi.

To nie jest program leżący pośrodku. To jest program podszyty homofobią „lesbijka to ta, której nikt porządnie nie przeleciał” oraz mizoginią: kobiety w tym odcinku są złe (ukrywając początkowo przed Piotrem jego rolę, odbijając sobie dziewczyny, wreszcie: same nie wiedzą, czego chcą: najpierw dążą do ciąży, by potem jednak rozważać, oh noes, aborcję). Zakładam, że nie był to świadomy przekaz, lecz scenarzystom, idącym utartym schematem, taki się ułożył, bo tak im się zdało cool. To takie naskórkowe fobijki, które daje się dość łatwo odskrobać. Sam fakt ruszenia tematu lesbijek starających się o dziecko pewnie dał w tabelce odpowiednią ilość punktów odwagi. A cóż szkodziło odpuścić sobie historię o gwałcie (zamiast tego dołożyć kwestię „kocham człowieka, nie jego płeć”), cóż też szkodziło wywalić rozbijającą związek dziewczyn Magdę, a zamiast tego dać zwykłe rozstanie z wypalenia związku.

Temu odcinkowi Ukrytej Prawdy wystarczyłoby zatem parę poprawek, by nie kłuł mnie w moje lewicowe serduszko, a sądzę, że nadal byłby strawny dla masowego odbiorcy.

WYKŁAD Z BALKONU

Tak wygląda kwestia programów, jakie ogląda się jednym okiem siadając do kolacji. Gorzej, gdy w mejnstrimowym medium, jakimi chyba jednak są Tok FM i Wysokie Obcasy zasiada filozof i machając tytułem dzieli się zbalkonowymi obserwacjami socjologicznymi. Mowa, oczywiście, o profesorze Mikołejce, który postanowił wydzielić gang Wózkowych spośród młodych matek.

To ich durne puszenie się świeżym macierzyństwem, które uczyniło z nich – przynajmniej we własnym mniemaniu – królowe balu. Patrzę więc, jak to idą i gdaczą, jak stroją fochy, uważając się za Bóg wie co. Jak pytlują nieprzytomnie, gdy tymczasem ich potomstwo obrzuca się piachem albo wyrywa sobie nawzajem włosy. Jak rozkoszują się własnym klekotem i wrzaskiem swych pociech.

Anna Dryjańska w kolejnej rozmowie w Tok FM mówi: „Dawno nie czytałam tak naładowanego wstrętem i pogardą tekstu…”. Ja też. Nie chcę wchodzić w adpersony, zastanawiać się, czy i jaki Mikołejko ma problem, rozstrząsać kwestię jego wieku czy sukcesów życiowych. Ważną kwestią jest to, że młodym matkom w Polsce jest ciężko. Nie ma miejsc w przedszkolach, nie ma gwarancji pracy, zasiłki i alimenty są śmiesznie niskie oraz nieszczególnie przykłada się wagę do edukacji kobiet, by umiały te świadczenia egzekwować. Oczywiście: daleko nie wszystkie, są i te zamożne i/lub freelancerki – ale to nie o nich Mikołejko pisał. Pisał o zwykłych, średnio- i niezamożnych mieszkankach Warszawy, które zamiast mieć oczy utkwione wyłącznie w dziecku mają czelność z wyjścia z dziećmi zrobić spotkanie, przejawiać aktywność towarzyską, dawać dzieciom luz i odrobinę zaufania przy zabawie. A wszystko to pod balkonem profesora, który, czego dowiadujemy się z wywiadu, jest lepszym narzędziem badawczym niż metodologie opracowane przez socjologów (wprawdzie Mikołejko myli socjologów z antropologami, ale i nie do końca to jego wina, skoro specjalistów od nauk społecznych reprezentuje np. Pawłowski).

Zatem w tekście Mikołejki przewija się i zadziwiająco silna niechęć do kobiet „Jak to idą i gdaczą”, jakie zdehumanizowanie, jaka wzgarda dla tematów ich rozmów), i niechęć do płodności jako takiej („znaczna część polskich kobiet swoją rolę społeczną widzi tylko w dwóch aspektach. Jednym jest, nazwijmy to, żeby nikogo nie urazić, płodzenie. Albo urządzanie sobie życia przy pomocy określonych organów, czy części ciała”, no suki po prostu, powiedziałby pan profesor, ale filozofowi pewnie nie wypada; tylko by się mnożyły) i kompletna, bezbrzeżna ignorancja na temat tego, co ma wpływ na demografię. Dodatkowo, w rozmowie w Tok FM z Elżbietą Korolczuk, jest agresywny, nie słucha racjonalnie argumentującej, spokojnej rozmówczyni, a już absolutnią biel przed oczami miałam, gdy w pewnym momencie profesorowi opadły brudne majty: „Proszę mnie nie wpuszczać w kanał ironii, bo przyłożę!” – zagroził.

Och, kochany profesorze, właśnie się sam wpuściłeś w kanał, grożąc pobiciem na antenie ogólnopolskiego radia.

Chciałabym mieć nadzieję, że rozmowy z Mikołejką i Dryjańską to fragment większej polemiki, jaka powinna zaistnieć: że Mikołejko jako wyraziciel tych powierzchownych uprzedzeń (młodych matek się nie lubi, bo krzyczą tymi dziećmi i miewają przywileje, a tekstów o tym, po co danej grupie społecznej przywileje też jest nie za wiele) to tylko taki trollik, który sprowokuje Wysokie Obcasy do zajęcia konkretnego stanowiska.
Potwierdza to zresztą kolejny tekst w tym temacie.

Mój tata, który jest bardzo rozważny, zresztą dzięki czemu za komuny zawsze mieliśmy i różne wędliny, duży wybór różnych gatunków mięsa, środków piorących, mówi, iż nie należy w tej sprawie głośno mieć żadnych wiążących opinii. I ma tutaj rację. Ponieważ teraz wszyscy są nagle ważni, demonstracyjnie wypowiadają swoje zdania, a potem już tacy mądrzy nie będą. I tutaj ma rację. Jak więc ktoś cię zapyta, za kim jesteś, dobrze ci radzę, Andrzej, powstrzymaj się od ostentacyjnego uważania czegokolwiek. Bo na tym się można przejechać.

(Dorota Masłowska, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną)

Bowiem, wbrew temu, co twierdzi Tomasz Piątek w Krytyce Politycznej, polskie społeczeństwo nie jest jakieś skrajnie prawicowe. Jest dość nijakie, bo tego się uczy z telewizji i prasy.

Wystarczy zacząć zajmować stanowisko, a miejsce na lewicę się znajdzie.

29 uwag do wpisu “Gdakanie profesora

 1. >Dodatkowo, w rozmowie w Tok FM z Elżbietą Korolczuk, jest agresywny, nie słucha racjonalnie argumentującej, spokojnej rozmówczyni, a już absolutnią biel przed oczami miałam, gdy w pewnym momencie profesorowi opadły brudne majty: “Proszę mnie nie wpuszczać w kanał ironii, bo przyłożę!” – zagroził.
  Och, kochany profesorze, właśnie się sam wpuściłeś w kanał, grożąc pobiciem na antenie ogólnopolskiego radia.<

  Mamy maczyzm w najczystszej postaci. Babie w ryja dać, niech nie podważa opinii Mikołejki [Tego Mikołejki!] o drobiu domowym, które wedle niego ma tylko o jeden zwój więcej niż kura – aby nie srało na klepisko.
  Bo on, jako subtelny panpsor-humanista wie lepiej, że lunąć babę zawsze można, zwłaszcza gdy ona domaga się prawa wyjścia z dzieckiem na spacer/zakupy/do piaskownicy.

  Polubienie

 2. „Moją tezą jest to, że miejsce na porządną publicystykę z udziałem lewicujących dziennikarzy jest, media jednak wolą – w dyktacie sprzedaży i klikalności – kłaść się pośrodku…”

  Tę tezę weryfikuje (negatywnie) przywołany wcześniej przykład Przekroju – mógł być miejscem porządnej lewicowej publicystyki i sprzedaż/klikalnośc temu nie przeszkadzała (bo jest prawie żadna). A jednak to nie wypaliło chyba.

  „Mam jednak wrażenie, że do tej nijakości, miałkości, prawdopośrodkizmu trzeba zacząć wkładać treść, która będzie zawierać jakieś silniej zarysowane stanowisko.”

  Przecież jest dodawane, np. Hartman (do Polityki i GW).

  Polubienie

 3. @krolowanocy
  Ale to proste w świecie anglosaskim skutecznie wytłuczono filozofię krytyczną i społeczną, wyemigrował ten aktywności na blogi albo do nauk społecznych. Wzięcie ma albo filozofia analityczna albo metafizyczno-egzystancjalne-religijne opowiastki. Tacy filozofowie mają wzięcie bo są nieszkodliwi. Pewnie z tą Viva i ska to działa tak, że mamy pismo, które jest jednym wielkim lokowaniem produktów dla kobiet wsadzamy Mikołejkę na zmianę z Eichelberem i robi się głęboko i och, ach i w ogóle.

  Polubienie

 4. @szprota
  za tekst „akademia chomikuj.pl” dostaliśmy ze znajomą parę złotych, czyli jestem bardziej do przodu na tym całym Przekroju niż Sergio (choć pewnie też dostał plny za swoje teksty).

  Polubienie

 5. Przekrój uwielbiałam. Od paru lat nie czytam. Jak to jest możliwe, że z tak fajnego pisma, stał się czymś zupełnie miałkim? To może głupie porównanie, ale taką samą krzywdę ktoś kiedyś zrobił znakomitej Filipince, zamieniając ją w zmakdonaldyzowane Brawo dla dorastających panienek. Nie wiem, nie wierzę, że ktoś mógł tak spartolić Przekrój.
  A pan profesor pewnie chciałby, żeby matki usiadły w piaskownicy, wyjęły porcelanę i stonowanym głosem rozważały o zderzeniach hadronów? Gdy tymczasem dzieci kłaniałyby się profesorowi w pas, pozdrawiały i siedziały na brzeżku tej piaskownicy, co by przypadkiem nie urazić hałasem? Niech może pan profesor zajmie się takim 1,5-rocznym, 2-letnim dzieckiem. Sam, zupełnie. Przez tydzień.

  Polubienie

 6. Przekrój teraz poprowadzi Zuzanna od GMOnsterów Ziomecka, która prócz ignorancją w kwestii GMO charakteryzuje się doświadczeniem w prowadzeniu czasopism liifestyle’owych. Możemy spodziewać się Aktivista bis, w najlepszym przypadku. Pewnie zacznie zarabiać, ale już nie na mnie.

  Polubienie

 7. @przekrój
  Kupiłem ostatnio na porodówkę i zdążyłem przeczytać kilka rzeczy – mimo wszystko o niebo lepiej niż 3 lata temu, kiedy zrobiłem sobie przerwę? Było też coś o GMO i wyglądało sensownie – i tu prośba – gdzie znaleźć wiarygodną wiedzę w tym temacie?
  @prosefor
  Jakiś czas temu czytałem jakiś wywiad z (chyba) psorem o ejdżyzmie – i ta napaść na macierzyństwo może być też z tej mańki. Swoją drogą ma facet oko – siedzę na placach zabaw od pół roku i nic takiego nie zauważyłem. Jeśli coś jest ponadnormatywne, to milczenie i staniezboku nielicznych tam w ‚godzinach pracy’ facetów.

  Polubienie

 8. „Adam Ostolski postawił tezę, że gubi nas nadmierny krytycyzm, że brakuje nam kibicowskiej lojalności, jaką miewają czytelnicy z prawej strony – i pewnie coś w tym jest. ”

  W sensie, że takiej kibicowskiej lojalności, że byle tylko przyłożyć kibicom innej drużyny czy takiej, że się na mecze chodzi?

  Polubienie

 9. Ośmielę się nie zgodzić. Znaczy tak, kupowanie tytułów to owszem. Ale ta prawicowa kibicowska lojalność to raczej taka, że „nie lubimy tamtej drużyny” a nie „lubimy naszą drużynę”. Kupowanie gazety X dlatego, że gazeta X nie jest GW. Tak mi się to widzi.

  Polubienie

skomciaj mię

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s